krzesła DOT

krzesła DOT

Zestaw krzeseł do restauracji jest moim projektem dyplomowym, który powstał w Pracowni projektowania produktu pod kierunkiem  dr hab. Andrzeja Sobasia, prof. ASP, na Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach, a zrealizowała go firma FAMEG S.A. z Radomska.

Firma  ta posiada długą tradycję związaną z produkcją mebli – w swojej ofercie prezentuje klasyczne meble gięte a także krzesła stolarskie. Współpracę udało mi się nawiązać podczas letniego stażu projektowego, który odbyłam właśnie w tej firmie.

Po zapoznaniu się z briefem dostarczony przez firmę, przeanalizowaniu jej oferty, oferty konkurencji bezpośredniej oraz wywiadach przeprowadzonych z obsługą restauracji, wyzwaniem projektowym stało się zaprojektowanie drewnianego, lekkiego krzesła, o łatwo czyszczących powierzchniach z możliwością układania jednego na drugim, dedykowanego do restauracji typu casual dining (średnia półka cenowa).

Wypełniając lukę w ofercie firmy zaproponowałam zestaw krzeseł z drewna bukowego o prostej konstrukcji krzyżakowej z elementem giętym (oparciem). Prosta forma krzesła pozbawiona jest dodatkowych dekoracji. Niewielka ilość elementów krzesła, która wynika z ramowej konstrukcji mebla, zapewnia jego lekkość, odpowiednią sztywność i wytrzymałość. 8 elementów konstrukcyjnych, połączonych jest ze sobą w niewidoczny sposób, co podkreśla prosty charakter krzesła.

Zdjęcia wykonane w kawiarni Cafe Bergson w Oświęcimiu.

Prezentowany zestaw składa się obecnie z krzeseł w wersji tapicerowanej i lakierowanej oraz fotela z podłokietnikami. Możliwe jest wiele konfiguracji kolorystycznych drewnianego szkieletu oraz koloru tapicerki, w zależności od potrzeb klienta.